За суви и миризливи пазуви наместо антиперспирант искористете го ова овошје!

Ви пречи потта под вашите пазуви? Постои добра причина зошто човечкото тело произведува пот. Во неа постои соединение познато како дермицидин кој ги убива несаканите бактерии пред тие да успеат да пронајдат пат и да се вовлечат во телото.

Меѓутоа, на работата на дермицидинот и пречат антиперспирантите, што поради алуминиумите и токсините кои ги содржат, ги затвораат потните жлезди. Така бактериите на телото се множат и навлегуваат во крвотокот. Покрај ова, алуминиумот и токсините од антиперспирантите се одговорни за Алцхајмерова болест, рак и проблеми со репродуктивните органи.

Затоа е препорачливо да се префрлите на природните варијанти на дезодоранси, кои можете да ги најдете на пазарот. Станува збор за лимета, овошје кое не само што е целосно безбедно, туку и се смета за многу поефикасно од купените дезодоранси.

Како да ја користите лиметата?

Земете една свежа лимета и пресечете ја на половина, а потоа добро намачкајте ги пазувите. Оставете да се исуши и дајте и време на лимонската киселина да почне да работи, па потоа облечете се.

Зошто е добра за вас?

Потта сама по себе нема непријатен мирис, туку тој е предизвикан од габи и бактерии кои дермицидинот не успеал да ги отстрани, па тие продолжуваат да напредуваат. Сокот од лимета има антибактериски својства и така ве ослободува од непријатниот мирис. Покрај тоа, наместо како комерцијалните дезодоранси кои само го „маскираат“ непријатниот мирис, лиметата спречува тој воопшто и да се појави!

Прочитај повеќе

Историски настан: Астронаутите на Спејсикс и НАСА пристигнаа на вселенската станица (ВИДЕО)

Слободен печат

РЕЦЕПТ: Кифлички со јогурт

Слободен печат

Свештеник одржа миса на Фејсбук, но не забележа дека стиснал погрешно копче (ВИДЕО)

Слободен печат

Ана Николиќ го прифати предизвикот на Цеца: Објави неодолива фотографија од детството!

Слободен печат

Урнебесно! Андрија Милошевиќ ги запали социјалните мрежи со новиот предизвик! (ВИДЕО)

Слободен печат

Не тато, застани немој – Погледнете како овој пензионер и покрај карантинот отиде на кафе – КАКО ГОСПОДИН! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Битлси“, Блонди „U2“: Погледнете како би изгледале омотите на славните музички албуми во време на коронавирус! (ФОТО)

Слободен печат

Неверојатно куче посвоило бебе опосум од кое не се одвојува ниту денес (ВИДЕО)

Слободен печат

Убедени се дека така ќе им биде полесно: Истражување открива зошто луѓето изневеруваат

Слободен печат

Анџелина има сериозна здравствена криза? Светските медиуми пишуваат за актерката, причината е тажна, а асистентките се во паника!

Слободен печат

Коронавирусот го откажа и доделувањето на Тони наградите

Слободен печат

Ава Карабатиќ продава разголени фотографии за 50 евра: „Се сликав како се валкам на креветот“

Слободен печат