WhatsApp – „Тројанскиот коњ“ во вашиот телефон кој ги гледа сите податоци

Популарната апликација за разменување на пораки WhatsApp е „Тројански коњ“ кој се користи за собирање на приватните податоци на нејзините наивни корисници. Оние кои веруваат дека оваа апликација е различна од нејзината матична компанија – Фејбук – се лажат, бидејќи токму Фејбуск е позната по бројните скандали за нарушување на приватноста на своите корисници. Ова го тврди основачот на апликацијата Телеграм, Павел Дуров, а пренесува „Јутарњи.хр“.

„Тројанскиот коњ“ на 21 век

– Без оглед на скриените намери на сопствениците на WhatsApp, советите за нивните крајни корисници остануваат исти – освен ако се согласувате вашите фотографии еден ден да бидат јавни, треба да ја избришете оваа апликација од својот телефон – вели Дуров.

Прочитајте и...  ЕУ: Случувањата во Србија не се пречка за дијалогот со Косово

Најзагрижувачки се тврдењата дека WhatsApp не само што ги пропушта да ги заштити податоците на корисниците и она што го разменуваат корисниците по пат на оваа апликација, туку се користи и во улога на „Тројански коњ“. Тоа значи дека WhatsApp се користи за да ги „шпионира“ и фотографиите и видеата кои воопшто не се испратени од и преку неа, туку оние кои се во самиот „паметен“ телефон. Со други зборови, оваа апликација има пристап до сите мапи, се што корисникот некогаш снимил или се што добил на сите други апликации од други корисници.

Според тврдењата на Дуров, WhatsApp се „однесува како својата матична компанија Фејсбук“ која и многу пред купувањето на овој сервис служела како програм за надзор на населението.

Прочитајте и...  Независниот Синдикат на Управа за водење на матични книги бара заштитна опрема

Сепак, тврдењата на Дуров треба да се земат со доза скептицизам, поради фактот што WhatsApp е директен конкурент на неговата апликација Телеграм.

Прочитај повеќе

МОСТ ќе ги следи изборите со близу 900 набљудувачи

Слободен печат

Рекорд на новозаразени од коронавирус во Мексико

Слободен печат

„Зелените беретки“ за првпат во својата историја примија жена во служба

Слободен печат

Царовска: Владата обезбеди поддршка за амортизација на загубите на 22 илјади компании

Слободен печат

Од вкупниот број на склучени договори со ЈП ПОЦ, 15 проценти се издадени по електронски пат

Слободен печат

Две милијарди евра за патна инфраструктура најави Спасовски

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Колев од Штип: ГДУ предлага нов модел на фискална децентрализација

Слободен печат

Чулев: МВР презема мерки за расчистување на кривично дело поткуп при избори и гласање

Слободен печат

Анкета: Медиумските работници со плата далеку под просекот

Слободен печат

Меркел: После оваа криза, картите сигурно повторно ќе бидат измешани

Слободен печат

Дрекслмајер: Тројцата заразени работници од Ковид-19 не се поврзани меѓу себе

Слободен печат

Бајден: Трамп се грижи само за берзите додека економијата „тоне“

Слободен печат