Вучиќ за Ројтерс: Се исплатеа напорите на Германија и Франција, прва релативно оптимистична вест (ФОТО)

Претседателот на Србија Александар Вучиќ изјави денес дека се исплателе напорите на Германија и Франција повторно да ги придвижат преговорите меѓу Белград и Приштина.

Тој кажа и дека се надева на постигнување на обострано прифатлив договор.

-Никој не може да гарантира што ќе се случи на крајот на процесот, но ова е прва релативно оптимистична вест- кажа Вучиќ во интервју за Ројтерс, иако не можеше да прецизира кога договор би можел да биде постигнат.

Косовското прашање Ројтерс го нарекува еден од „најтешките територијални спорови во Европа“.

Вучиќ по видео-конференцијата со германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон, и косовскиот премиер Авдулах Хоти истакна дека сака да се помират Србите и Албанците, кои сѐ уште се под страв од војните во 90-тите.

Прочитајте и...  Уште седум починати и 250 заболени од Ковид-19 во Косово
Претседателот на Франција, Емануел Макрон (Д), присуствуваше на видео конференција со косовскиот премиер Авдулах Хоти, српскиот претседател Александар Вучиќ и германската канцеларка Ангела Меркел, во Елисејската палата, во Париз, Франција, на 10 јули 2020 година. EPA-EFE/CHRISTOPHE ENA / POOL MAXPPP OUT

-Не ме интересира дали тоа ќе се случи за месец или за две години- кажа Вучиќ во поглед на постигнувањето решение.

Британската агенција потсетува дека Косово неколку години по НАТО бомбардирањето на Србија прогласи независност, која Белград не ја признава, што е предуслов за членството на Србија во ЕУ.

Дијалогот на Белград и Приштина е во застој речиси две години, продолжува Ројтерс и додава дека разговорите на Вучиќ и Хоти ќе продолжат во Брисел, а ќе ги предводат шефот на ЕУ дипломатијата Жосеп Борел и специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот Мирослав Лајчак.

Прочитај повеќе

Слика со портрет на Македонец од 1726 година – најстар запис за населувањето на Македонците во Војводина

Миа Агенција

Регистрирани се 390 прекршоци за неносење маска

Слободен печат

Ураганот Исаја ја погоди Северна Каролина

Слободен печат

Санкционирани „диви тркачи“ на скопските улици (ФОТО)

Слободен печат

Д-р Андоновски: Маската задолжителна за деца над 10 години, треба да има задолжен човек на самиот влез во училиштата кој ќе мери температура

Слободен печат

Пецас денеска ќе ги соопшти промените во грчката влада

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Расте бројот на пациенти на интензивна нега во Франција

Слободен печат

Засилени мерките на Филипините: Повеќе од 27 милиони луѓе се повторно во карантин

Слободен печат

Филипче: Пациентите со трансплантирани бубрези се во добра здравствена состојба

Слободен печат

„Те молам немој да ме застрелаш“: Објавена нова снимка од апсењето на Џорџ Флојд (ВИДЕО)

Слободен печат

Бунт во затвор во Еквадор: Деветмина затвореници загинаа, а 20 се повредени

Слободен печат

Претседателот Пендаровски ќе го отвори јубилејното 60-то издание на Охридско лето

Слободен печат