Вучиќ: Никој не ни нуди ништо друго, освен да го признаеме Косово

Претседателот Александар Вучиќ изјави денеска дека никој ништо не му нуди на Белград во врска со косовското прашање, освен да го признае Косово во рамките на границите признати од западните земји.

Како што јави дописникот на МИА, на информацијата дека специјалниот претставник на претседателот на САД за преговорите Белград-Приштина, Ричард Гренел, експлицитно барал признавање на Косово, а за возврат понудил инвестиции, Вучиќ рече дека имал позитивен и добар разговор со него и дека нема да одговори на претпоставките што се појавуваат во јавноста.

– Мислите дека некој друг ни понуди нешто друго, бидејќи слушам приказни за тоа како поделбата е предавство…? Никој не ни нуди ништо друго освен да го признаеме независно Косово како целина во рамките на границите на независно Косово,” изјави Вучиќ.

Прочитајте и...  Во Србија 235 нови случаи на коронавирус, починаа 4 лица

Прочитај повеќе

Што не чека по пандемијата? Најбарани ќе бидат менаџерите!

Слободен печат

Српската опозиција ги повика сите парламенти во Европа на соработка за солидарност со српскиот народ

МИА

Дачиќ: Србија со ПЦР тестот за соседите „дефинира некои односи во регионот”

Слободен печат

Голем пожар во фабрика за рециклирање пластика во Атина, се шири опасен чад

Слободен печат

Се зголемува бројот на новозаразени во Европа, воведени дополнителни ограничувања

МИА

Интервју со Илија Адамоски: На пензионерите им треба правен лек – лекс специјалис!

Мендо Димовски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Колона возила долга 20 километри чека за влез од Албанија во Грција

Слободен печат

Коронавирусот го преполови профитот на банките

МИА

Дендиас: Единствено Турција е одговорна за ескалацијата на тензиите, веднаш да го напушти грчкиот континентален гребен

МИА

Поголемиот дел од руските лекари се скептични за руската вакцина

Слободен печат

100 години Филозофски факултет – Скопје

Слободен печат

Руски јутјубер уапсен за оддавање на државни тајни, ќе остане во притвор до октомври

Слободен печат