Волфович: Украински диверзантско-извидувачки групи влегуваат во Белорусија

Белоруско знаме
Белоруско знаме / Фото: EPA-EFE/TOMS KALNINS

Украински диверзантско-извидувачки групи влегуваат на територијата на Белорусија, изјави денеска секретарот на Белорускиот совет за безбедност Александар Волфович.

„По должината на делниците на украинско-белоруската граница се поставува инженерска опрема, се минира. Диверзантско-извидувачките групи (на Украина) дејствуваат долж границата и навлегуваат на белоруска територија, рече Волфович во интервју за телевизијата Белорусија-1“, пренесува ТАСС.

Според него, Украина распоредила околу 10 500 војници во правец на Ровно, 4500 војници во правец на Чернихив и повеќе од 5500 војници во правец на Киев.

Извор: МИА

Видео на денот