7.1 C
Скопје

Во САД се појави извештај за пробни вакцинации против коронавирусот

Најголем дел од пропратни ефекти се набљудувал по втората вакцинација.

Американската фармацаветска компанија Модерна ја заврши првата фаза клинички испитувања за вакцина против новиот коронавирус, соопшти синоќа медициското списание The New England Journal of Medicine.

Во правата фаза од испитувањата со пробни вакцинации учествувале 45 здрави луѓе на возраст од 18 до 55 години. Поделени на групи од по 15, поединците примиле пробни вакцини mRNA-1273 во разни дози – од 25, 10 и 250 микрограми.

Потоа, кај учесниците од сите три групи се создале антитела од коронавирус пропорционално со дозата на вакцината. После 28 денови била изведена втора вакцинација по што бројот на антителата се зголемил.

Кај половина од учесниците во испитувањето се појавиле пропратни ефекти како умор, потење, главоболка и болка на местото на инекцијата. Најголем дел од пропратни ефекти се набљудувал по втората вакцинација.

Научниците заклучиле дека не се јавиле пречки за изведување понатамошни испитувања и затоа разработката на вакцината продоложува.

Прочитајте и...  Џо Бајден во зимата на закани и можности

Поврзани вести

ВИДЕО: Медицински персонал во ковид центар прави забава со оро и песни

Србија четврта во светот по стапката на вакцинација

Џо Бајден во зимата на закани и можности

Едвард Лус/Financial Times

ПАНИКА ВО БЕРЛИН: Цела болница во карантин поради британскиот тип на коронавирус

Слободен печат

Со „БМВ“ влетал во кабина на патарина и усмртил работник

Слободен печат

Министерство за здравство: Не постои илегална вакцинација, опозициската партија шири лажни вести

Слободен печат

Остави Коментар