5 C
Скопје

Во Либан воведен карантин во 111 градови и села

Во Либан е воведен карантин во 111 градови и села низ целата земја, со цел да се спречи ширењето на коронавирусот.

Министерот за внатрешни работи во заминување Мухамед Фахми објави дека мерката ќе стапи на сила во недела наутро и ќе важи до 12 октомври, пренесува Ал Џезира.

Во Либан, кој има околу пет милиони жители, повеќе од 40.000 случаи на коронавирус се потврдени од почетокот на пандемијата, а 374 луѓе починаа.

Светската здравствена организација оваа недела соопшти дека пополнетоста на одделенијата за интензивна нега достигна 84 проценти.

Сите собири ќе бидат откажани, а Министерството за внатрешни работи ќе соработува со локалните верски службеници за затворање на светилиштата.

Бројот на заразени нагло се зголеми по експлозијата во пристаништето во Бејрут на 4 август, при што загинаа 195 лица, а околу 6.000 беа повредени. 

Прочитајте и...  Курсна листа на НБРСМ: Колку чини еврото денес?

Поврзани вести

Која е нишката што ја поврзува Македонија со кланот „Америка“

Слободен печат

Милета Миљаниќ, ака Мајк падна во Њујорк: Агентите на ФБИ му ставија лисици на рацете на водачот на кланот „Америка“

Слободен печат

Хелен Мирен ќе ја напише светската порака по повод Светскиот ден на театарот

Слободен печат

Вашингтон со критика до Пекинг заради наметнување на изборниот закон во Хонгконг

Слободен печат

ВИДЕО I Еден мигрант загина, а неколку се повредени во експлозија во минско поле во близина на Плитвице

Слободен печат

Захарова: Русија конструктивно ќе одговори на позитивните сигнали од САД

Слободен печат

Остави Коментар