13 C
Скопје

Во Драч почнува големата воена вежба „Defender Europe 2021″

Со вежбата ќе раководи американската армија, а учествуваат припдници на 28 земји членки и партнери на НАТО.

Во најголемиот албански пристанишен град, Драч денеска почнува големата воена вежба Defender Europe 2021″. За таа цел дислоцирани се војска, апарати и технологија најголеми по Втората светска војна.
Со вежбата ќе раководи американската армија, а учествуваат припдници на 28 земји членки и партнери на НАТО.
-Ќе биде демонстрирана подготвеноста во зеднички активности  на учесниците на вежбата која е најголема што до сега се одржала во западен Балкан, напиша премиерот Еди Рама на Фејсбук.
На свеченото отворање ќе рисуствуваат високи претставници на САД,  Албанија и на НАТО.
Американската амбасада преку објава на социјалните мрежи им посака добредојде на тројцата генерали.
-Добредојде за генерал Тод Волтерс, командант  на командата за Европа и врховен командант на европските сојузници на НАТО,  на генерал Џефри Хариган, командант на  воздухопловните сили на САД во Европа,  Африка и сојузничката воздухопловна команда, како и генерал Кристофер Каволи ,командант на војската на САД во Европа и Африка. Рамо до рамо, стои во објавата.
Вежбата  која почнува денес ќе трае со 9 јуни а ќе учествуваат 28 илјади војници. 

Поврзани вести

ВИДЕО | Се слушна ѕвоното во Детската клиника: Малата Ана ја доби борбата со болестите

Слободен печат

Утре се одбележува Денот на Европа и Денот на победата над фашизмот

Слободен печат

Бегал од полиција, па со 140 км на час удрил во лежечки полицаец

Слободен печат

Двајца станари со деменција побегнале од старечкиот дом во Тенеси благодарение на воената обука, персоналот казнет

Слободен печат

Деспотовски: Заврши времето на евтина работна сила, немаме луѓе за извоз

Слободен печат

Успорената демографија нема да ја сопре Кина

Гидеон Рахман/Financial Times

Остави Коментар