Викендов во Скопје во сообраќајки полесно повредени 14 лица, 28 возачи возеле во алкохолизирана состојба

Четиринаесет лица биле полесно повредени во 10 од вкупно 15 сообраќајни незгоди што викендов се случиле на подрачјето на СВР Скопје. Во пет сообраќајки била причинета материјална штета.

Од СВР Скопје информираат дека викендов сообраќајната полиција санкционирала 62 возачи кои се движеле со брзина поголема од дозволената, а од сообраќај исклучила 28 возачи кои го управувале возилото под дејство на алкохол, 48 возачи пред да се стекнат со право на управување моторно возило и девет почетници, како и 49 нерегистрирани возила, едно технички неисправно возило и две возила за претовар.

Санкционирани биле 14 возачи кои поминале на крстосница на црвено светло, пет возачи поминале коловоз вон пешачки премин, пет возачи за неправилно престројување, четворица возачи за неправилно престигнување, тројца за не користење заштитен шлем од страна на возачите на велосипед со мотор, мопед и мотоцикл, 17 лица за не носење сигурносен појас, како и 32 возачи кои користеле мобилен телефон за време на управување на моторно возило.

Прочитајте и...  Маж и жена влегле во дворот на сосетката и ја нападнале

Санкционирани биле и осум пешаци кои поминале коловоз вон пешачки премин и еден пешак кој поминал коловоз на црвено светло.

Затекнати биле 231 возило непрописно паркирани, а со помош на специјалното возило „пајак”, отстранети биле 130 возила.

Прочитај повеќе

Тетовчанец паднал од скеле и починал на лице место

Слободен печат

Со гола жица крадел струја од бандера

Слободен печат

Маж и жена влегле во дворот на сосетката и ја нападнале

Слободен печат

Кривична против 18-годишно момче кај кого полицијата пронајде марихуана

Слободен печат

Скопјанец малтретиран во паркот во Гази Баба и во неговиот стан за долг од 4 илјади евра

Слободен печат

Две лица без дозволи поставувале банери од политички партии во Ѓорче II

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Потешко повреден работник на изградба на објект во Аеродром

Слободен печат

Се удави човек во Охридско Езерo

Слободен печат

Казни за 29 граѓани и две фирми од Струмица

Горан Наумовски

Скопјанка се повредила во градски автобус

Малолетници се судриле со велосипеди на патот Велес-Градско

Охриѓанец паднал во провалија