ВИДЕОАНКЕТА: Со намалена цена на одредени артикли не се зголемува стандардот на граѓаните

Фото: Анкета Слободен печат/ Принскрин

Вчера Владата најави намалени цени за стотина продукти. Им препорача на граѓаните да ја следат црвено-жолтата ознака која ќе ги однесе до производите кои се со препорачана цена. „Слободен печат“ ги праша граѓаните колку се задоволни од новите цени и дали ова влијае на животниот стандард? Повеќето од нив информирани за новите цени и дел купиле од производите кои се намалени. За другите намалувањето е незначително и нема да го подобри животниот стандард.

– Знам за новите цени, во повеќето маркети цените се направени супер. Нормално е тоа да беше пред неколку месеци- вели случаен минувач кој го најдовме пред еден од маркетите.

За други пак намалувањето е минимално.

– Некои производи се со цени и сите се намалени. Но има и такви кои не се- вели еден скопјанец.

Други пак не се информирани.

-Не знаеме од однапред да кажеме…Па слушнав дека неколку артикли ќе се намалат. Не знам, ние се уште не знаеме кои артикли ќе се намалат од Владата- вели случаен минувач.

На нашето прашање колку е реално намалувањето на производите дел од граѓаните велат дека ништо не е реално.

– Платите си стојат во место, пензиите исто така. За кое намалување зборуваме!?-прашува револтиран пензионер од Скопје. 

-Ништо нема да помогне, ништо. Ако е тоа од август, десет отсто на тие цени, нема ниту да се почувствува, и тогаш беа високи цените- велат граѓаните.

Целата анкета на колешката Агнеса Чаволи погледнете ја овде: 

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот