20.8 C
Скопје

ВИДЕО | Вучиќ објави како ќе изгледа фабриката за вакцини во Србија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ на своите социјални мрежи објави видео во кое се гледа како ќе изгледа српската фабрика за вакцини.

– Вака треба да изгледа српската фабрика за вакцини што ја градиме со нашите партнери од ОАЕ и Кина. Наскоро ќе започне изградбата и на погон за производство на ПЦР тестови. Горд сум на Србија и нејзините достигнувања во медицината, фармацијата и здравството, напиша Вучиќ.

Во март, Вучиќ, за време на престојот во Абу Даби, објави дека во Србија во соработка со Обединетите Арапски Емирати и Кина ќе започне производство на вакцината за коронавирус на кинеската компанија „Синофарм”.

Тоа ќе биде целосно гринфилд, нова фабрика за вакцините на Синофарм, кажа тој, додавајќи дека е договорено фабриката да биде завршена и да започне со производство на 15 октомври.

– Оттогаш за нас ќе имаме големи количини вакцини, но и за целиот регион, бидејќи ќе мора барем по буквална цена да ја даваме вакцината на регионот, затоа што сè што ние нашите луѓе ќе ги излечиме или дејствуваме превентивно не вреди ако има проблем во регионот, објасни Вучиќ.

Поврзани вести

Состојбата му е сериозна: Четиринаесетгодишно момче од Загреб испило литар вотка и завршило во болница

Катерина Стевовска

ВИДЕО | Заев: Ја враќаме довербата меѓу македонскиот и бугарскиот народ

Слободен печат

СЗО: Делта сојот полека станува доминантен во светот

Слободен печат

ВИДЕО | Ѓорчев: Бугарија има проблем со реалноста за постоењето на македонската нација и македонскиот јазик

Слободен печат

Санкционирани 83 возачи на автопатот Скопје – Велес поради брзо возење

Слободен печат

ВИДЕО | Трагедија во Перу: Во автобуска несреќа загинаа 17 патници

Слободен печат

Остави Коментар