ВИДЕО: Во живо апсењето на Ѓоковиќ, му се заканува депортација од Австралија

Се огласи и човекот кој го мрази Новак Ѓоковиќ, Пирс Морган/ фото: EPA-EFE/DEAN LEWINS

Иако победи пред федералниот суд на Викторија, Новак Ѓоковиќ нема да може да остане во Австралија – според новата одлука на тамошните власти.

Големата драма се одвива во Мелбурн, каде австралиските власти не се откажуваат и сакаат да го депортираат најдобриот тенисер на светот, и покрај судската одлука за враќање на визата.

Имиграциската служба сака да го протера Новак од земјата и покрај одлуката на судот, која беше позитивна за Ѓоковиќ, врз основа на фактот дека судијата Ентони Кели посочи дека ги следел сите упатства и дека официјалните лица не му дале соодветни информации навреме, и дека има правосилно медицинско ослободување, изземање од вакцинација.

Не се знаеше досега каков е статусот на најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ за тоа дали е вакциниран против ковид-19. Ѓоковиќ откри дека не е вакциниран и поради тоа се соочува со депортација од Австралија.

– Непроспиена ноќ за целото семејство, тешки моменти за нас. Новак покажа дека е упорен и верува во себе и во своите ставови и идеали. Се бореше за цел свет, од друга страна го имаме австралискиот систем, судијата донесе вистинска одлука врз основа на факти и немаше причина за друга судска одлука, но добиваме информации дека министерот за внатрешни работи е над судот.

Новак падна во сериозна политички игра, народот на Австралија е несреќен, тие се затворени од почетокот на пандемијата и дефинитивно е политика, тоа е цело време. Она што можеме да го направиме е сите да се вклучиме и да ја пренесеме оваа вест на социјалните мрежи – Новак сака повторно да биде заробен и затворен. Ова се најновите информации, во моментов се консултираме со ПР службите за следните чекори. Сега е со адвокатите во просториите каде што беа за време на судењето, а моментално разгледува и размислува за опции – изјави братот на тенисерот, Ѓорѓе Ѓоковиќ за телевизија „Прва“.

Видео на денот