ВИДЕО: Србија сигурна против Литванија, холандските „лалиња“ овенаа за 20 минути во Париз

фото: EPA-EFE/MOHAMMED BADRA

Денеска во својот прв натпревар од квалификациите за пласман на Европското првенство 2024 репрезентацијата на Србија со 2:0 триумфираше над Литванија на стадионот „Рајко Митиќ“ во Белград во рамките од групата „Г“.

Стрелец на првиот гол за Србите беше Тадиќ во 16 минута, а истиот играч му асистираше на Влаховиќ во 53 минута. Претходно во истата група селекцијата на Црна Гора со 0:1 славеше на гостувањето кај Бугарија.

Во групата „Б“ Франција во Париз беше убедлива со 3:0 против Холандија. Сите дилеми околу победникот беа решени во првото полувреме, гол серијата ја започна Гризман во втората минута, зголеми Упамекано во осмата, а за 3:0 се погрижи Мбапе во 21 минута. Ѕвездата на ПСЖ, Мбапе реализираше уште еден гол во 88 минута.

Лукаку со хет-трик ја водеше Белгија на гостувањето против Шведска (0:3), со голови во 35, 49 и 83 минута.

Репрезентацијата на Фарски Острови, против која Македонија ќе игра пријателски натпревар в понеделник во Скопје, ремизираше со Молдавија (1:1) во Кишињев. Водство за Фарски Острови донесе Микелсен по асистенцијата на Олсен во 27 минута, а Молдавците дојдоа до бод преку Николаеску во 86 минута од пенал.

Квалификации ЕП 2024
Петок, резултати

Бугарија – Црна Гора 0:1
Австрија – Азербејџан 4:1
Чешка – Полска 3:1
Франција – Холандија 4:0
Гибралтар – Грција 0:3
Молдавија – Фарски Острови 1:1
Србија – Литванија 2:0
Шведска – Белгија 0:3

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот