ВИДЕО | Се венчаа златните ретривери Бри и Бонд: Имале вистинска свадбена веселба

Фото: Pexels-miami

Популарноста на домашните миленици во Кина се зголемува, а се очекува дека трошоците за домашни миленици ќе достигнат 38,41 милијарди долари во 2023 година, покажуваат податоците од индустријата. Населението во земјата продолжува да се намалува, но свадбите со домашни миленици се во пораст.

Деновиве златните ретривери од Кина, Бри и Бонд, се венчаа пред своите најблиски пријатели луѓе и кучиња, пишува „Ројтерс“.

Сопственичката на Бри, откако го придружуваше своето домашно милениче на церемонијата за размена на завети во кои се вели дека секогаш ќе дели почести и ќе си игра со нејзиниот сопруг Бонд, рече дека не разбира зошто кучињата не можат да прават свадби како луѓето.

Во урбаните области на Кина во 2023 година имало 116 милиони мачки и кучиња, а ако оваа бројка е рамномерно распоредена меѓу населението во Кина, секој осми Кинез поседува мачка или куче.

Сопствениците се претежно помлади од четириесет години, според истражувањето на Acuity Knowledge Partners.

Кучињата се венчаа во Шангај и споделија свадбена торта. Беа ангажирани професионални фотографи, беа дизајнирани сопствени свадбени книшки, а на врвот на тортата имаше ликови кои личат на Бри и Бонд.

Г-ѓа Јанг Тао, чија пекарница за миленичиња во Шангај ја подготви тортата, рече дека на почетокот била изненадена што клиентите сакале свадбена торта за своите кучиња.

Таа смета дека ќе има уште венчавки со кучиња, велејќи дека откако ја отворила пекарницата во 2022 година, пече слатки за слични церемонии. Веќе има нарачки неколку месеци однапред. Сопствениците на двојката ретривери се надеваат дека наскоро ќе добијат кученца.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот