ВИДЕО: Разговор со претседателката на РК Металург – Дали после ковид-19 ракометот ќе се врати на нивото кое што беше?

За заминувањето на тренерот Кастратовиќ разговаравме подолго време. Имавме непремостливи разлики. Условите се многу тешки како за нашиот клуб така и за другите. Остануваме и понатаму пријатели. Остваривме многу успеси и се надевам дека ние како клуб тука нема да застанеме, изјави во Утрински брифинг Зорица Блажевска, претседателка на РК Металург околу заминувањето на тренерот Кастратовиќ.
-Турбуленциите со ковид-19 се огромни. Јас откако дојдов во Металург одлучив да работам транспарентно и сите да ја знаат вистината. Понекогаш не ми е јасно зошто некој криел дека клубот е многу задолжен. При крај сум со раздолжувањата и сум горда на тоа. Треба да се има храброст и одлучност да се надмине оваа ситуација, вели Блажевска.
Целиот разговор со претседателката на РК Металург каде таа говори за состојбата на клубовите во мак ракометот, за влијанието на ковид-19 врз финансиите и општо на спортот, за очекувањата од новиот директор на Агенцијата за млади и спорт, Наумче Мојсоски, погледнете го во видеото.
Видео на денот