ВИДЕО: Снимка од местото каде се урна авионот при полетување во Пула

Foto: Srećko Niketić/PIXSELL

Mедиумите од Хрватска објавија снимка од местото од аеродоромот во Пула, каде денеска околу 13 часот се урна спортски авион во кој загинаа сопружници од Германија.

Како што неофицијално дознава Истра 24, до големата трагедија дошло кога при падот на авионот се запалил резервоар полн со гориво.

„Според информациите со кои располагаме, авионот полетал, бил на одредена висина на околу стотина метри над пистата. Во еден момент изгубил контрола и удрил во тревата на јужниот дел од пистата“, изјави за хрватските медиуми раководителот на Секторот за транспорт Марко Ражем.

Авионот имал германски ознаки.Ова е прва воздухопловна несреќа на аеродромот во Пула.

Аеродромот најави откажување на сите летови до дополнително известување.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот