9 C
Скопје

ВИДЕО: Јокиќ со „трипл-дабл“ ја разби Оклахома!

Кошаркарите на Денвер убедливо славеа на гостувањето кај Оклахома Сити Тандер со резултат 126:96. Тоа беше само вториот триумф на Нагетси во последните осум натпревари на гостински терен во НБА лигата.

Еден од најзаслужните за победата беше српскиот интернационалец Никола Јокиќ кој го забележа осмиот „трипл-дабл“ оваа сезона.

За околу 30 минути на паркетот имаше учинок од 19 поени, 13 асистенции, 11 скока и две украдени топки. Поефикасен од неговите тимски колеги беа Џамал Мареј (26 поени) и Мајкл Портер јуниор (20 поени, 10 скока).

На спротивната страна во поразените редови Безли се истакна со 22 поени, 14 скока, а по 15 коша запишаа Џером и Роби, овој вториот додаде и девет скока и седум асистенции.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Фудбалски празник во Виго, седум голови и пресврт на Севиља!

НБА, резултати –

Филаделфија – Кливленд 109:112 (по 1 продолжение)
Вашингтон – Минесота 128:112
Њујорк – Индијана 110:107
Оклахома – Денвер 96:126
Орландо – Јута 109:124
Сан Антонио – Њу Орлеанс 117:114
Бруклин – Далас 98:115

Западна конференција, табела –
1. Јута 27-7
2. ЛА Клиперс 24-11
3. ЛА Лејкерс 23-11

Источна конференција, табела –
1. Филаделфија 22-12
2. Бруклин 22-13
3. Милвоки 20-13

Поврзани вести

ВИДЕО: Неверојатниот Кари собори рекорд на Вилт Чембрлен

Слободен печат

ВИДЕО: Фудбалски празник во Виго, седум голови и пресврт на Севиља!

Слободен печат

ФОТО: Манасков и Веспрем го освоија Купот на Унгарија!

Слободен печат

До оваа сезона никој не знаеше за него, Барса го проценува на 400 милиони евра

Слободен печат

МЗТ Скопје Аеродром славеше во дербито против Пелистер

Слободен печат

Македонската БЏЏ репрезентација се враќа со медали од турнирот во Србија

Слободен печат

Остави Коментар