ВИДЕО ИНТЕРВЈУ| Проф. д-р Мојаноски: Мора да се изгради политички, партиски и граѓански консензус за европскиот процес заради генерациите по нас

д-р Цане Т. Мојаноски, професор / Фото: „Слободен печат“ - Драган Митрески

Задачата на сите во Македонија од поединци па се до организираните структури е што е можно повеќе да создаваат основи за развој на пријателството со соседите и со другите земји како што тоа го прават Македонците на планот на почитување на религиските и други разлики со останатите етнички заедници во земјата, вели проф. д-р Цане Мојаноски во гостувањето во емисијата Утрински печат“.

-Ние по подолг временски период имаме своја држава и од организираните политички сили зависи како ќе го димензионираат развојот на оваа земја. Затоа говорам за потребата од градење политички, партиски и општ, граѓански консензус за брзо завршување на определени прашања и создавање претпоставки за членство во ЕУ со цел генерациите кои доаѓаат по нас не останат на средина на процесот, дециден е Мојаноски.

Целиот разговор со проф. Цане Мојаноски погледнете го во видеото:

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот