8 C
Скопје

ВИДЕО | Герасимовски: Со пописот ќе се регистрира и бројот на Бугарите во Северна Македонија

Во праксата е невообичаено да бидеме исклучок еден Закон за попис кој е од битно и суштинско значење за една државата, кој според, обемот, содржината и потребата од финансиски средства е најскапа статистичка акција да има вакви односи какви што ги има. Ова ретко се случувало кај нас во земјата, во сите изминати пописи , да оспорувате нешто што не би требало да се оспорува. Но во контекст на ова сакам да кажам дека пописот мора да се спроведе, изјави во Утрински брифинг поранешниот директор на Држаниот завод за статистика, Дончо Герасимовски.

Говорејќи за критиките дека нема методологија и заради тоа може да настрада целата пописна операција, Герасимовски вели дека методологија за секој попис постои, тие се содржани во пописните образци, тие се објавуваат штом излезе законот, по неговото донесување, методологијата, пописните образци се објавуваат во Службен весник и секој граѓанин може да ги прочита и да ги види. Според тоа методологијата произлегува од обврските и задачите коишто се дадени во законот. Законот ги има контурите на опфатноста согласно препораките на ОН и Евростат и внатре се вградени сите параметри за попис, вели Герасимовски.

Прочитајте и...  „Експензивити": Македонците трошат 260 евра годишно на пиво

-Имајќи ги предвид условите поврзани со Ковид, не случајно од страна на ОН, ЕУ, СЗО има изработено упатство што во услови на Ковид-19. Таму има основни упатствија, поготово за земјите кои спорведуваат попис на традиционален или комбиниран начин. Ние сме во фаза, еден исчекор напред пред останатите земји, да спроведуваме еден комбиниран начин, метод на попис. Тоа значи дека се врши од страна на попишувач, кој што оди по пат на интервју, но со лап-топ кој е поврзан со бази на податоци и тој мора да изврши интервју лице во лице, вели Герасимовски.

Целото интервју погледенте го во видеото:

Поврзани вести

Маричиќ потврди дека Русковска е обвинителот со кој се сретнал во петокот

Слободен печат

Амбасадорот Коснет ја потврди поддршката на САД за ЕУ ​​во дијалогот Белград-Приштина

Слободен печат

САД на Јапонија и ги предаде таткото и синот кои му помогнаа на поранешниот претседател на „Нисан”, Карлос Госн да побегне во Либан

Слободен печат

Најмалку пет лица повредени во протестите во Багдад

Слободен печат

Вакцините на АстраЗенека и Фајзер го намалуваат ризикот од хоспитализација за 80 отсто

Слободен печат

Даниловски: До лето или до есен во земјава ќе се стекне колективен имунитет

Слободен печат

Остави Коментар