8 C
Скопје

ВИДЕО: Челси го освои „Енфилд“, сите мечеви во Премиер лигата со ист резултат!

Вечерва на стадионот „Енфилд“ се одигра дербито на 29 коло во Премиер лигата во кое Челси со 0:1 триумфираше над актуелниот шампион Ливерпул.

Интересно е тоа што со истиот резултат завршија и претходните два денешни натпревари, Фулам – Тотенхем и Вест Бромвич – Евертон.

Стрелец на единствениот погодок за лондонските „сини“ во 13 победа сезонава беше Маунт во 42 минута од средбата. Претходно гостите во 24 минута постигнаа погодок кога Вернер го совлада Алисон, но ВАР го поништи истиот поради офсајд.

На стартот од вториот дел „црвените“ бараа пенал поради играње со рака на Канте во казнетиот простор, но главниот судија ништо не досуди.

Челси можеше да слави и со поубедлива разлика, во 54 минута Зијеш шутираше, а еден од одбранбените домашни играчи од гол-линијата ја отстрани топката, а во 77 минута Вернер излезе сам пред Алисон, но не беше успешен во дуелот со Бразилецот.

Прочитајте и...  И Премиер лигата против Суперлигата: Ќе сториме сè за да ја спречиме

На табелата составот на Тухел е на четвртото место со 47 бодови, додека Редси на Клоп се на седмата позиција со 43.

Поврзани вести

Дефинитино е крај, сите англиски екипи излегуваат од Суперлигата

Слободен печат

Хаос во Ливерпул: Спонзорот си замина, капитенот ја нападна управата поради Суперлигата

Слободен печат

Квалификации за СП: Црногорките ќе играат на ракометниот Мундијал

Слободен печат

ЕХФ Лига на Европа: Познати сите учесници на фајнал-фор

Слободен печат

Завршен состанокот на екипите основачи на Суперлигата, засега само Сити официјално се откажа

Слободен печат

ВИДЕО: Шалке испадна од Бундеслигата по точно 30 години

Слободен печат

Остави Коментар