ВИДЕО: Бик избегал од рингот и повредил неколку гледачи на родео во Калифорнија

Фото: EPA-EFE/GUILLAUME HORCAJUELO

Неколку луѓе се повредени откако бик ја прескокнал оградата и избегал од арената за време на популарното родео во северна Калифорнија, пренесува Гардијан.

Инцидентот се случил минатиот петок за време на последниот дел од настанот за јавање бикови на Рединг Родео, објави Здружението Рединг Родео на Фејсбук.

Бикот прескокнал преку оградата, а потоа претрчал низ толпата гледачи и преку паркингот пред да биде фатен во близина на мост во близина на арената.

„Да те удри бик беше искуство“, вели еден од повредените. „Да бидам искрен, не го почувствував тоа во тоа време бидејќи мојот адреналин се зголемуваше и морав да донесувам одлуки во секунда“.

Најмалку едно лице беше повредено во близина на мостот Сондијал, каде што животното конечно беше фатено, ставено во приколка и вратено на нејзиниот ранч, изјавија од полицијата.

„Им посакуваме се најдобро на сите засегнати. Безбедноста на нашите навивачи е наш најголем приоритет и ја цениме нивната поддршка“, се вели во соопштението на Здружението Рединг Родео.

Инцидентот се случи на третиот ден од четиридневното годишно родео.

Видео на денот