ВИДЕО | Андоновиќ: Средба Си Џинпинг – Бајден: Барање начин за одржување на кревкиот мир или увертира за преземање понатамошни воени чекори?

Виртуелна средба САД и Кина
Виртуелна средба САД-Кина/ Фото EPA-EFE/SARAH SILBIGER / POOL

Во атмосфера на зголемени тензии меѓу двете земји, американскиот престедател Џо Бајден и кинескиот престедател Си Џинпинг одржаа онлајн средба на која разговарале за светските горливи прашања за кои девет страни имаат спротиставени позивции.

Бајден подолго време ја критикува Кина поради кршење на човековите права поврзани со Ујгурите, задушување на демократските протести во Хонг Конг, воена агресија врз Тајван и други прашања. Пекинг го критикуваше Вашингтон за мешање во внатрешните работи на Кина.

Токму овие горливи прашања беа главната причина за он лајн средбата меќу американскиот престедател Бајден и кинескиот престедател Си Џинпинг, трета во последните неколку месеци. Фоматот на средбата беше одржан на највисокот политичко ниво на двете супер сили. Формата на средбата, односно, он лајн комуникацијата пак поради пред се здраствени и безбедносни причини. Идентичнокако рускиот престедател Путин и кинескиот престедател повеќе од години не ги напушти границите на Кина нигту пак физички остварил средба со некој од страснките престедатели. Стравот од евентуална инфекција на коронавирусот се наведува како главна причина зошто Кинескиот лидер засега практикува он лајн средби.

Геостратешки надмудрувања на девте светски супер сили

Но акутелните случувања, пред се геостратешките надмудрувања на девте светски супер сили во јужното кинеско море, очигледно го подигна алармот за размена на ставови на двајцата лидери. Подолго време трае тензијата околу тајванскиот остров, односно заложбите на Пекинг да го врати под владение на кинеската држава, наспроти заложбите на владеачката елита на островот кој сака да остане суверена и независна држава. Независноста на Тајван е директно гарантирана од Вашингтон кој не крие дека го подржува суверенитетот на тајванскиот остров. Тензијата особено беше подигната откако беше обелоденето дека на Тајван има воено присутво на американски воени спецјалци кои имаат задача да ја д обучат и евентуално органзираат тајванската одбрана при евентуален кинески воен напад. Дополнително, тензијата беше подигната откако во посета на островот престојуваа неколку американски сенатори. Целта и раговорите останаа непознати за пошироката светска јавност, а Кина, испоровицирана од овој потег, одговори со зголемено воено присуство и кратки и брзи воени маневри на нејзината морнарица во реонот на Тајванскиот остров.

Кина и САД имаат многу точки околу кои се спортиставуваат. Ако се земе во предвид дека претходната американска адмнистрација на Доналд Трамп започна со трговска војна и снакции кон Кина, се чини дека актуелната амднистрација на Бајден со сигурност ќе се судри за и околу ингтегрирањето на Тајван во кинескиот проект Една држава два системи. Епилогот може само да се претпостави, доколку се земе примерот со Хонг Конг каде иако пфретходната бртитанска управа мирно го примопредаде градот, тамошните життели очигледно не се согласуваат да се вратат под закрила на комунистичка Кина.

Видео на денот