Велика Британија ја прекина евакуацијата на цивили од Авганистан

Кабул аеродром / Фото: МИА

Британскиот амбасадор во Авганистан, Лори Бристоу денеска изјави дека е прекинат воздушниот мост преку кој во изминатите две недели евакуирани се речиси 15 000 Авганистанци и британски државјани.

– Дојде време да ставиме крај на оваа фаза од операцијата, но не ги заборавивме луѓето кои се уште сакаат да заминат и се ќе направиме за да им помогнеме, посочи Бристоу.

Додека британското Министерство за одбрана објави дека ниту еден британски авион наменет исклучиво за евакуација на цивили нема да полета од Кабул, но летовите за британските војници и помал број Авганистанци ќе продолжат.

Скај њуз објави дека последниот британски цивилен авион синоќа полетал од Кабул.

Извор: МИА

Видео на денот