Вардар против Металург во финалето на Купот

Екипите на Вардар и Металург ќе играат во финалето на ракометниот Куп на Македонија.
Бранителот на трофејот, Вардар, во полуфиналето од Купот, го совлада најголемиот ривал сезонава, Еурофарм Работник со 35:30.

Тимот од Битола, беше конкурентен во првиот дел кој го загуби со 16:18 и во првите пет минути од вториот дел, пред вардарци да го засилат ритамот. „Црвено-црните“во 40 минута, за прв пат поведоа со три гола разлика (24:21), и во наредните седум минути му дозволија на Еурофарм Работник да постигне само два гола (27:23) и потоа рутински до крајот ја одржуваа предноста.

Најефикасни во редовите на Вардар беа, Рожерио Мораеш, Стаж Скубе и Тимур Дибиров со по седум постигнати голови, додека Владислав Остроушко со 10 голови беше најефикасен кај Еурофарм Работник.

Прочитајте и...  Полициска истрага по заканите упатени кон Алиоски

Поврзани вести

АБА Лига: Црвена звезда го доби неизвесното вечно дерби со Партизан

Слободен печат

Саутемптон ја испушти победата против Вулверхемптон

Слободен печат

Лејкерси имаат пеколен план, идното лето доаѓа Јанис

Слободен печат

ВИДЕО: Сите одбрани на Митревски со кои ги излуде ракометарите на Спортинг

Слободен печат

Гвардиола ја означи првата мета во преодниот рок, и не е Меси

Слободен печат

Двојаковски нов кошаркар на Академија ФМП

Слободен печат

Остави Коментар