Вардар без бекови во лов на првиот триумф во Киелце

Ракометарите на Вардар вечерва  (18 ч.) му гостува на добро познатиот ривал во рамките на осмото коло од Лигата на шампионите. Противник на Вардар е полскиот Киелце кој минатата недела успеа да остане непоразен во Скопје (28:28).

Полскиот тим претставува вистинска ноќна мора за вардарци кога играат на гости, во досегашните четири пресметки во ЛШ, Киелце пред своите гледачи оствари четири победи над Вардар (31:27, 27:24, 23:20 и 33:31).

Дополнителен проблем за тренерот Едуард Кокшаров освен традицијата претставуваат и проблемите со повредените играчи. Криштопанс не отпатува со екипата за Полска, од поодамна се повредени Горбок и Толедо, додекас Дисингер се повреди на дуелот со Мотор во СЕХА лигата, со што Вардар остана речиси без бекови.  Дисингер и Атман ќе бидат во тимот денеска но прашање е дали ќе настапат.

Прочитајте и...  Сензација во квалификациите, анонимусите од Данска ја совладаа Литванија, Црна Гора на победа од Евробаскет

– Ние нема да запреме без разлика на составот. Ако треба ќе играме и со голмани на бековската позиција, важно е да победуваме – вели тренерот Кокшаров.

Поврзани вести

ВИДЕО: Жестока тепачка меѓу Фалангата и Лозарите  во Штип

Слободен печат

Што се случувало во домот на Марадона, болничарката фатена во лага

Слободен печат

Вардар подобар од Пандевци

Слободен печат

Ливерпул во судиското продолжение остана без победата

Слободен печат

Кога јазикот е побрз од мислата, легендата на Јувентус се извини на коментарот за Марадона

Слободен печат

Одложен натпреварот Македонија – Италија

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian