Ужас на дарк веб-страниците: Крв од човек кој се излекувал од корона се продава за 16 илјади долари!

На дарк веб или црниот интернет пазар нема лесно да завршите, потребни се знаења и вештини. Dark Web се скриениот дел од интернетот, темните „улички“ кои за најголем дел од корисниците се скриени.

Најтемните делови на Интернетот не „премолчија“ дури и за време на пандемијата со коронавирусот, но сигурно оставија значаен белег.

Сите оние кои имаат криминални нагони сè уште можат да нарачаат убиство, да купат дрога, да си нарачаат пасоши и секаков вид лични документи, а отсега и крв од оние кои се излекувани од вирусот Ковид-19.

На дарк веб или црниот интернет пазар нема лесно да завршите, потребни се знаења и вештини. Dark Web се скриениот дел од интернетот, темните „улички“ кои за најголем дел од корисниците се скриени.

Имено, тој дел од Интернетот е составен од веб-страници кои постојат исклучиво на шифрирана мрежа и е невозможно да се пронајдат преку класичните интернет прелистувачи.

Прочитајте и...  Францускиот научен комитет предупредува: Многу е веројатна појава на уште еден бран на коронавирус наесен или во зима

Невозможно е да се следи некој таму, затоа е идеален простор за „криминална сцена“ кој секогаш ја користи секоја можност да заработка на пари.

А токму пандемијата со коронавирусот покажа дека постои побарувачка за крв од лица кои закрепнале од Ковид-19.

Според РТЛ, цената за човечка крв е 16 илјади долари, додека во исто време нарачувањето убиството чини во просек 5 илјади американски долари.

Прочитај повеќе

Незамислив ужас: 75 години од нападите со атомски бомби врз јапонските градови (ВИДЕО)

Слободен печат

За 24 часа регистрирани се 340 прекршоци за неносење маска

Слободен печат

Трамп: Коронавирусот е под контрола колку што може да се контролира

Слободен печат

Во Книн почна одбележувањето на 25 години од операцијата „Бура“ – Пленковиќ: Овој ден е круната на нашата историја

Слободен печат

Најнов извештај од мониторингот на јавните набавки: Најниската цена и натаму проблем број 1 за фирмите, 48 % сметаат дека има корупција во набавките

Слободен печат

Избрани 40-те компании кои ќе добијат поддршка за отворање на нова е-продавница

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Граѓаните месецов ќе добијат 5.4 милиони евра поврат на ДДВ за второто тримесечје

Слободен печат

Експерименталната вакцина против Ковид-19 на „Новавакс“ успешно произвела антитела

Слободен печат

Интерпол: Интернет-криминалците ја користат пандемијата за да напаѓаат поголеми цели

Слободен печат

Реакција на Вељаноски: Некого за иста ваква ситуација го судат и прогласуваат за терориста!

Слободен печат

На 15 август разговори меѓу САД и Кина за трговскиот договор

Слободен печат

Позната причината за експлозијата во Бејрут: 2.750 тони амониум нитрат биле складирани небезбедно цели шест години (ВИДЕО)

Слободен печат