„Турканица“ во вселената, нема место за сите сателити - Слободен печат

„Турканица“ во вселената, нема место за сите сателити

Европската вселенска агенција предупредува дека во Земјината орбита има голема „турканица” и дека за да се избегнат судири или оштетувања на сателити се почесто мораат да се прават маневри, предупреди координаторот на ЕСА, Томас Рајтер.

Покрај предупредувањето дека Земјината орбита е почна со различен отпад, Рајтер кажа и дека „состојбата значително се влошила во изминатите неколку децении и дека проблемот ќе продолжи драматично да се размножува”.

-Многу отпад има од тамошните вселенски бродови, рече Рајтер на форумот посветен на работата на всленските летала во германскиот град Бремен, пренесе Хина.

Рајнер предупреди дека е успешно лансиран сателит што ќе доведе до ракидикална промена на глобалниот пристап до интернетот, но не објасни за каква промена станува збор.

Прочитајте и...  Коронавирусот нема влијание врз македонскиот туризам

Вест е и дека Русија досега во орбитата лансирала рекордни 37 сателити, додека Индија лансирала 31 сателити во вселената.

Прочитај повеќе

РАЗДВИЖЕНО ВО ПАРТИСКИТЕ ШТАБОВИ: Програмите за избори се при крај, сите партии особено ќе се фокусираат НА ЕДНА РАБОТА

Шпанската поморска служба за спасување трага по 143 исчезнати мигранти

Слободен печат

Рускоска и ги „уби“ клучните докази на Катица Јанева

24-часовен штрајк во Атина: Синдикатите против новиот закон на владата за социјално осигурување

МИА Агенција

Коронавирусот нема влијание врз македонскиот туризам

Слободен печат

По две години повторно започна судењето за случајот „ТНТ“

Слободен печат

Остави Коментар

16 + петнаесет =

Прочитај повеќе

Гутиереш: Коронавирусот не е надвор од контрола, но ситуацијата е многу опасна

Слободен печат

Турција ги ослободи сите обвинети за протестите од 2013 година во Истанбул

МИА Агенција

Околу 500 луѓе ќе го напуштат карантинот на крузерот „Дајмонд принцес“

Слободен печат

Мета остварил итна средба со Баша за да ја информира опозицијата за „државниот удар“ на Владата

Слободен печат

Турските обвинителства издадоа наредби за апсење на 228 осомничени припадници на ФЕТО

МИА Агенција

Во Мичурин почна да се гради нов парк

Слободен печат