ТУРЦИЈА: За еден ден 20.138 новозаразени со коронавирусот, 173 лица починаа

Луѓе со маски шетаат низ Истанбул / EPA-EFE/ERDEM SAHIN

Во изминатите 24 часа во Турција се регистрирани уште 20.138 случаи на коронавирус и 173 починати лица.

Повеќе од 128,66 милиони дози вакцина против Ковид-19 се дадени во рамките на кампањата за масовна вакцинација која во Турција почна на 14 јануари, соопшти доцна синоќа Министерството за здравство.

Според Министерството, повеќе од 56,8 милиони луѓе примиле прва доза вакцина, а 5,4 милиони граѓани целосно се имунизирани.

 

Извор: МИА

Видео на денот