Трамп предлага лична средба со Си заради Хонг Конг

Американскиот претседател Доналд Трамп предложи лична средба со кинескиот претседател Си Џинпинг за да се разгледа се подлабоката политичка криза во Хонг Конг.

Предлогот е упатен по неколку недели продемократски протести во поранешната британска колонија.

Трамп е уверен дека Си може да се справи со протестите „брзо и хумано”. За него „Си е голем лидер кој го почитува својот народ”. На Твитер Трамп објави дека Кина сака да се постигне договор, „но прво нека се однесува човечки со Хонг Конг”.

Прочитајте и...  Се урива родовата бариера: Џенет Јелен ќе биде прва министерка за финансии на САД по 231 година

Поврзани вести

Минусни утрински температури ширум земјава

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Во која друга земја во светот мртовци и пациенти се лечат во иста просторија?!

Слободен печат

Според податоци на „Ворлдметерс“: Бројот на заразени со ковид-19 од синоќа е над 60 милиони лица

Слободен печат

Втор напад на Израел врз Сирија за седум дена: База во јужниот дел на Дамаск како мета на проектилите

Слободен печат

ВИДЕО | Бурнс: Навремената и точна информација во време на ковид-19, подразбира и зголемен ангажман

Слободен печат

Инцко: Дејтон се политизира, пораките на негирање на БиХ доаѓаат од Република Срспка

Слободен печат

Остави Коментар