Трамп: Интервенцијата на Блискиот Исток беше грешка, немаше ниту едно оружје за масовно уништување

Интервенцијата на Блискиот Исток беше најлошата одлука во историјата на САД, изјави денеска американскиот претседател Доналд Трамп, три дена откако најави повлекување на американските единици од подрачјата кои се во близина на турската граница со Сирија.

Американскиот претседател тврди дека е одлучен да ги запре бескрајните војни, што беше и едно од неговите ветувања во предизборната кампања.

„САД полека и сигурно ќе ги вратат нашите извонредни војници дома”, напиша утрово Трамп на Твитер, во кој додаде дека судирите на Блискиот Исток ги чинеле САД 8.000 милијарди долари и илјадници животи.

„Појдовме во војна од погрешна претпоставка и сега, сето тоа се потврди – немаше ниту едно парче оружје за масовно уништување”, напиша Трамп во врска со американската интервенција во Ирак во 2003 година.

Прочитајте и...  До петок ќе се знае дали Словенија ќе добие нова Влада

Прочитај повеќе

Европа трепери од коронавирусот во Италија, Македонија ги засилува граничните контроли

Слободен печат

Грчката авиокомпанија „Ејџиан Ерлајнс” ќе продолжи со редовни летови и кон Италија

Слободен печат

Анадолија: Најмалку 100 транспортни воени авиони на Хафтар му испорачаа речиси 6.200 тони оружје

МИА Агенција

Бектеши: Стратегијата за енергетика до 2040 година целосно ќе го модернизира и трансфомира енергетскиот сектор

МИА Агенција

Земјотрес од 4,5 степени ја погоди јужна Италија

МИА Агенција

Москва и Анкара планираат нова серија на консултации за ситуацијата во Идлиб

МИА Агенција

Остави Коментар

четири × пет =

Прочитај повеќе

Сведоштва од Италија: Паниката е заразна и се шири побрзо од вирусот

Слободен печат

Започна сослушувањето на Асанж: Ќе се носи одлука за негова екстрадиција во САД

Слободен печат

Трамп во Индија: За едни херој, за други непријател

Слободен печат

СЗО во борба против гласините: Лукот и маслото од сусам не го убиваат коронавирусот

Слободен печат

УЖАС ВО ГЕРМАНИЈА: Автомобил влета во карневалска поворка, најмалку 30 повредени

Слободен печат

О’Брајан: Нема никакви докази дека Русија помага за реизборот на Трамп

МИА Агенција