-2 C
Скопје

Тој е „манијакот од Волга“, руски сериски убиец призна убиство на 26 жени

Радик Тагиров, 38-годишниот жител на рускиот град Казан, кој денеска беше осомничен за убиството на 26 постари жени во 12 региони од земјата, ги призна своите злосторства, а снимката со неговото признание ја објави руското Министерство за внатрешни работи на Русија.

Во ужасната исповед пред полициските истражители, убиецот кажува дека жртвите ги избирал меѓу постарите жени на пазарите или супермаркетите, дека им нудел помош за да им ги носи кесите со намирници, а кога тие ќе го поканеле да влезе кај нив дома за да се одмори, тогаш ги давел и им ги крадел парите.

Во разговорот со иследниците Тагиров не можел да се сети колку точно жени имал убиено.

Прочитајте и...  Претседателот на Танзанија одбива да се вакцинира против ковид-19: Него го штител Бог, на народот му порача да вдишува пареа

Во полициската евиденција Тагиров бил заведен како механичар, кој бил осуден за кражба во 2009 година.

Претставникот на истражниот тим, Светлана Петренко, изјави дека овој масовен убиец е пронајден по споредбената анализа на повеќе од 10.000 ДНК примероци и бил уапсен во неговиот стан во Казан, пренесува Тасс.

Сите злосторства биле извршени во текот на 2011 и 2012 година.

Поврзани вести

На денешен ден – 28 јануари

Слободен печат

Денеска се празнува светецот родум од Македонија – Свети Гаврил Лесновски

Слободен печат

ВИДЕО: И покрај строгите епидемиолошки мерки со црковни ѕвона и пред илјадници луѓе, Вучиќ го откри споменикот на Стефан Немања во Белград

Слободен печат

Трајанов: Попишувачите да бидат вакцинирани

Слободен печат

Заев најави изборен српски јазик во училиштата, Ковачев посакува бугарски со иронична честитка

Слободен печат

Недолични фотографии повторно кружат на интернет: „Јавна соба“ стана јавен срам

Остави Коментар