Тинејџерка убиена откако ајкула ја нападнала во река во Австралија

Ајкула, Фото: Mark Conlin / Alamy / Alamy / Profimedia

Тинејџерка (16) од Австралија загинала откако била нападната од ајкула во река. Според Си-Ен-Ен, девојката била нападната додека пливала во реката Свон. Според полицијата, таа скокнала во водата за да плива со делфините кои биле во близина. Полицијата ја извлекла од реката и се обидела да и го спаси животот, но таа загинала на местото на несреќата.

Не е познато каков тип на ајкула го нападнала девојчето, но локалните медиуми јавуваат дека можеби станува збор за бик-ајкула, која нормално живее во повеќето реки низ Австралија. Овој вид ајкула може да живее и во свежи води, па често навлегува во реките.

„Устието на реката Свон е добро живеалиште за ајкулите и тоа значи дека луѓето можат да дојдат во близок контакт со нив. За жал, некои средби завршуваат лошо и во овој случај со трагичен исход“, вели Ендрју Чин од Универзитетот Џејмс Кук.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот