Тиквеш лесно ја оправда фаворитската улога против Струга

Eкипата на Тиквеш немаше проблеми и лесно славеше на гости против Струга со 29:22 во рамките од осмото коло од плеј-офот во ракометната Суперлига.

Од почетокот до крајот Тиквеш го диктираше темпото и не дозволи Струга да се надева на некакво изненадување. Првото полувреме сепак заврши со тесна разлика (15:13).

Во второто полувреме домаќините темпото на игра кај Струга опадна, па домаќините дојдоа до сигурна победа.

Мики Лазов и Мирко Мајиќ со по пет гола беа најефикасните, додека исто толку на спротивната страна постигна Александар Тренчевски. На табелата Тиквеш е петти со 16 бодови, Струга на дното нема бодови.