Татко и син уапсени во „Идризово“, му носеле дрога на другиот син во затворот

Затворот во Идризово, Фото: МИА

Двајца жители на Скопје добија кривични пријави откако се обиделе да внесат марихуана и хероин во затворот „Идризово“, за нивниот син и брат, кој издржува казна.

„СВР Скопје поднесе кривична пријава против Ш.А.(58) и М.А.(17), двајцата од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори”. На 06.03.2021 околу 12.00 часот, при влез во Затворот Идризово, затворската полиција извршила претрес над пријавените, при што кај нив пронашле и одзеле марихуана и хероин, кои имале намера да му ги предадат на синот на Ш.А., кој издржувал затворска казна во Затворот Идризово“, се вели во полицискиот билтен.

Видео на денот