Tag : земји

Вести Регион

Од ЕУ земјите ќе зависи почетокот на авиосообраќајот во Србија

Слободен печат
– Србија е подготвена да го отвори и да започне со воздушниот авиосообраќај на 18 мај, но сепак тоа зависи од другите земји на ЕУ и...
Вести Економија

Коронавирусот го извади „трулежот“ на ЕУ на површина: Со кредити наместо солидарност ги доведува следните генерации во сиромаштија

Слободен печат
Корона вирусот откри фатална пукнатина во ЕУ, недостаток на солидарност, е насловот на авторскиот текст на францускиот економист Шахин Вале, кој бил советник на Емануел...
Вести Економија Слајдер

Грција нема да ги отвори границите за сите туристи

Слободен печат
Грчкиот министер за туризам, Харис Теохарис, вели дека земјата прави напори да ги отвори границите за туристи во јули. Тој нагласи дека сепак границите нема...
Вести Економија

Ограничен извозот на заштитна опрема од 72 членки на СТО

Слободен печат
Вкупно 80 земји и царински подрачја  го забранија или ограничија извозот на заштитни маски, средства, ракавици и друга опрема, со цел да се намали недостигот...
Вести Свет

ЕК предлага три милијарди евра помош за десет земји од соседството

Европската Комисија (ЕК) предлага да се обезбедат три милијарди евра макрофинансиска поддршка за десет земји од нејзиното непосредно соседство, вклучително и Северна Македонија, јави дописничката...
Вести Економија

ГРЕКО: Зголемени ризиците за корупција во здравството

Слободен печат
Ерупцијата на епидемијата со Ковид-19 ги зголемува ризиците од корупција, а посебо е ранлив секторот здравство, поради потребата за итна набавка на медицински материјали, поедноставените правила...
Вести Економија

Данска нема да им помогне на компаниите регистрирани во „даночните оази“

Слободен печат
Данска забрани издвојување на средства за финансиска поддршка поради кризата предизвикана од пандемијата со ковид – 19 за компаниите кои се регистрирани во „даночните оази“....
Вести Економија

Германскиот авто – гигант почнува со работа кон крајот на април

Слободен печат
Германскиот производител на автомобили Фолксваген, соопшти дека следната недела продолжува со производство на погоните за патнички возила во Европа. Првата фабрика, со седиште во Волфсбург, ќе...
Вести Свет

Ова се 20 држави најопасни во светот поради корона вирусот

Слободен печат
Италија и понатаму се смета дека е најпогодена земја од епидемијата со корона вирусот, иако бројот на заразени полека опаѓа. Бројот на жртви во земјата...
Вести Свет

Бил Гејтс: Малку земји ќе го положат тестот за коронавирусот со оценка 5, САД не е меѓу нив

Слободен печат
Со оглед на тоа дека станува збор за „човек од наука“, многумина повеќе му веруваат нему во однос дека подобро се снаоѓа со анализите и...