8 C
Скопје

Tag : здравствени придобивки

Здравје Магазин Магазин слајдер Храна

Жалфија – зачин што мора да го имате во вашиот дом

Слободен Печат
Жалфијата е едно од најпознатите обележја на Медитеранот, билка со многу лековити својства, која одамна ја има на овие простори. Таа е еден од сестраните...
Здравје Магазин Магазин слајдер Храна

Интересни нутритивни факти за цвеклото кои можеби не сте ги знаеле

Слободен Печат
Цвеклото припаѓа на истото семејство како спанаќот и блитвата, а покрај специфичниот вкус и исклучителната боја, нуди неколку неверојатни придобивки за здравјето. Може да се...
Здравје Магазин Магазин слајдер Храна

Доаѓа сезоната на младиот кромид – одличен заштитник на доброто здравје

Слободен Печат
Младиот кромид содржи голем број витамини и минерали корисни за здравјето, па затоа вреди да се вклучи во вашата секојдневна исхрана. Познато е дека младиот...
Здравје Магазин Магазин слајдер Храна

Научно докажани здравствени придобивки од ананасот

Слободен Печат
Ананасот е многу повеќе од слатко, вкусно тропско овошје, бидејќи има и многу значајни здравствени придобивки. Aнанасот e овошје кое во народната медицина се користело...
Здравје Магазин Магазин слајдер Храна

Суров или приготвен спанаќ – што е подобро за вашето здравје?

Слободен Печат
Кога станува збор за јадење спанаќ, треба да знаете дека овој зеленчук високо на листата на суперхрана и е секогаш едно од најздравите и најлесни...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Вистината за лимоните: Зошто се толку добри за нашето здравје?

Слободен Печат
Дали и лимоните влегуваат во тимот на супер храна на денешницата? Секако! Лимоните се добри за вашето срце, можат да помогнат при слабеење, да спречат...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Дали минералната вода може да ја зaмeни обичната?

Слободен Печат
Луѓето кои обожаваат газирана вода, како што честопати се нарекува во секојдневниот јазик, како бројни предности на опцијата со меурчиња во однос на обичната вода,...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Не купувајте евтин чај, може да биде штетен за вашето здравје

Слободен Печат
Чајот е топла, пријатна прегратка во течна форма, која има различни видови на вкусови и мириси. Без разлика дали претпочитате да пиете свежно приготвен зелен...
Здравје Магазин Магазин слајдер Храна

Дуња: Во античко време симбол на љубовта и плодноста, а денес само недоволно истражено овошје

Слободен Печат
Дали сте знаеле дека прекрасното жолто и миризливо овошје – дуња, всушност потекнува од различни делови на Азија и Медитеранот? Во античка Грција и Рим,...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Што се случува со нашето тело кога премногу спиеме? Овие проблеми се неминовни!

Слободен Печат
Квалитетниот сон игра важна улога во доброто здравје. Како што не треба да спиете малку, така и премногу сон може да има негативно влијание врз...