Tag : Закон за ЈО

Вести Македонија Слајдер

Нема поддршка за Законот на ЈО, нема опозициски предлог за јавен обвинител

Слободен печат
Јас дадов предлог опозицијата да предложи свој канидат за јавен обвинител низ постапката опишана во закон и Парламентот да го избере, само за да го...
Вести Избори 2020 Слајдер

Трајанов: И СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се директно инволвирани во злоупотребата на системите за прислушување, кривична одговорност за клиентелизмот (ВИДЕО)

Слободен печат
Демократскиот сојуз се подготвуваше за самостоен настап на изборите во очекување на идејата Македонија да биде една изборна единица. СДСМ беше подготвен да го прифати...
Вести Македонија Слајдер

Јовески: Новото законско решение не значи скриена амнестија на определени сторители на кривични дела

МИА Агенција
Со новиот Закон за јавно обвинителство Основото јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција има поинаква поставеност во рамките на јавнообвинителската мрежа, како...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Обвинителите и судовите се на ред да заведат ред

Соња Христовска Угриновска
Непречено ќе продолжат сите истраги што Специјалното јавно обвинителство ги отвори по рокот во кој беше овластено да поднесува обвиненија, односно по 30 јуни 2017...
Вести Македонија

Колевски: Законот за јавното обвинителство нуди механизам за спречување влијанија, но сепак зависи од обвинителите како ќе постапуваат

Слободен печат
Законот за јавното обвинителство нуди механизми за спречување влијанија, но тоа сепак не зависи од законските одредби туку од самите јавни обвинители колку законитото, објективното...
Вести Македонија

Заев до судиите и обвинителите: Ослободете се, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ веќе не ви можат ништо

Слободен печат
Лидерот на СДСМ, Зоран Заев на Фејсбук ги повика судиите, обвинителите и поротниците да се охрабрат по неодамнешното донесување на Законот за Јавното обвинителство. „Да...
Вести Македонија Слајдер

Се стеснува просторот за уште едно „не“ од Брисел

Слободанка Јовановска
Странски функционери, дипломати и политичари го поздравија вчера донесувањето на Законот за јавно обвинителство, како знак дека Македонија исполнува тоа што е потребно и дека...
Вести Македонија Слајдер

Никој не верува дека политиката ќе ги тргне канџите од судството

Соња Христовска Угриновска
Нема суштинска разлика помеѓу стариот и новиот закон за јавното обвинителство и нема гаранции дека отсега политиката навистина ќе ги тргне рацете и нема да...
Вести Македонија Слајдер

Зеќири: И покрај притисоците донесовме Закон зад кој стојат САД и ЕУ

Слободен печат
„Горди сме на се што направивме во овој парламентарен состав. Состав што ќе се памти по тешки но битни одлуки што ги донесовме за доброто...
Вести Македонија Утрински Брифинг

Јовановски: Партиите да се тргнат од популизмот – да се насочат кон пот и солзи

Слободен печат
Новинарот Мирче Јовановски во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ рече дека е добро што Македонија станува членка на НАТО и што можеби ќе добие датум...
MacedonianAlbanian