Tag : закон за јавно обвинителство

Вести Македонија Слајдер

Џафери: Човек може еднаш да згреши во три години

Весна Тодоровска
Законот за јавното обвинителство е донесен во соодветна  процедура, рече денеска спикерот Талат Џафери, ден по распуштањето на Собранието. Посочи дека негова обрврска е  доколку...
Вести Македонија Слајдер

Седницата за Законот за ЈО закажана во 15 часот

Слободен печат
Претседателот на Собранието, Талат Џафери и координаторите договориле седницата за Законот за Јавно обвинителство да се одржи денеска, брифираат за „Слободен печат“ собраниски извори. Пратениците...
Вести Македонија Слајдер

Дебатата за законот за јавно обвинителство продолжува денес

Слободен печат
Собраниската Комисија за европски прашања денеска ќе ја продолжи расправата за законите за Јавно обвинителство и за Советот на јавни обвинители. Владејачкото мнозинство со поддршка...
Вести Македонија Слајдер

Кој е условот на „независните“ за Законот за јавното обвинителство?

Власта пред нов предизвик во обидот да обезбеди 80 пратеници за Законот за јавното обвинителство.  Независната пратеничка група која сега брои 7 народни избраници, поради...
Вести Македонија Слајдер

Спасовски: Очекувам избори на 12 април, но ако се одложат, тоа ќе биде за месец или два

Слободен печат
Јас очекувам дека ќе има избори на 12-ти април. Ова не е прва и изјава и став на прашањето поврзано со изборите, а се однесува...
Вести Македонија

Спасовски: За прашањата од национален интерес не смее да има надмудрувања, треба да има консензус

Слободен печат
Во вечерашното гостување на Топ Тема техничкиот премиер, Оливер Спасовски рече дека за прашања кои се од витален национален интерес не треба да има политички...
Вести Македонија

Заев: Добро за држвата е Законот за ЈО да се донесе пред избори

Слободен Печат
Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија (СДСМ) Зоран Заев од Тетово порача дека е добро за државата сега, пред избори, да се донесе законот за...
Вести Македонија

Работната група ги разгледа укажувањата од јавната расправа за Законот за ЈО

Слободен Печат
Работната група во Министерството за правда денеска ги разгледа укажувањата од јавната расправа за Законот за јавно обвинителство, објави на Фејсбук министерката Рената Дескоска. –...
Вести Македонија

Заврши стручната дебата во Собранието за Законот за ЈО

Слободен Печат
Во Собранието попладнево заврши стручната дебата за Законот за јавното обвинителство, во организација на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците. Сотир Костов, правник,...
Вести Македонија

Шекеринска: Законот за Јавно обвинителство, е клучот за побрзо членство, за побрз почеток на преговори

Слободен печат
Очекувам пратениците да носат одлуки што се влог во нашата државна иднина. Секој од пратениците во нашето Собрание влегол во Парламентот со завет и со...