Tag : виолина

Култура

Виолинистката Ајман Мусахоџаева од Казахстан ќе настапи со оркестарот на филхармонијата

Слободен печат
Виолинистката Ајман Мусахоџаева од Казахстан е на листата на исклучителни музичари на 20 -тиот век, која ја направи Енциклопедијата на универзитетот во Кембриџ, а од...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Медицинска сестра од Чиле се грижи за болните од ковид-19: После смената свири на виолина низ ходниците (ВИДЕО)

Слободен печат
Иако се најизложени на вирусот во овие тешки времиња, на медицинските работници сигурно им е потребен одреден издувен вентил за да се ослободат од стресот...
Жена Магазин Магазин слајдер

Интервју со Андријана Јаневска: Чест ми е да ја претставувам Македонија во ваков светски проект

Јасмина Кантарџиева Димков
Треба ли претставување за Андријана Јаневска? Наша омилена пејачка, прва виолина во Македонската опера и балет, доцент на Факултетот по музичка уметност, владее со повеќе...
Културен печат

Мали камерни состави: Jубилеен концерт на виолинистката Пламенка Трајковска

Тони Димков
Виолинистката Пламенка Трајковска на седми јули, во Сули ан, со почеток во 20.30 часот, ќе го одржи својот јубилеен концерт со наслов „Лејдис анд џентлмен“....
Вести Свет

Познат музичар во воз заборавил виолина вредна 320.000 долари: Набргу добил порака на Твитер (ВИДЕО)

Слободен печат
Вредна виолина, стара 310 години, која британскиот музичар Стивен Морис ја заборавил во воз пред скоро две недели, му била вратена под неверојатни околности. Виолината...
Вести Ви Препорачуваме Култура

Вечерва величествен концерт на „Кралот на валцерот“ Андре Риу

Слободен печат
Вечерва со почеток во точно 20 часот, во Вип Арената „Борис Трајковски” во Скопје, македонската публика ќе има ексклузивна можност да биде дел од величествениот...
Вести Македонија

ЌЕ СЕ ИСПОЛНИ СОНОТ НА МЛАДИОТ ИВАНОВ: Владата ќе му помогне да студира на „Џулијард“

Слободен печат
Александар Иванов (18) е најмладиот добитник на наградата „Виртуози” во категоријата „Млад музички уметник” за 2015 година, манифестација во организација на Македонската опера и балет,...
Вести Македонија

ДА ПОМОГНЕМЕ: Младиот Иванов е примен на „Џулиард“, потребни му се пари за да замине на студии

Слободен печат
Младиот македонски виртуоз на виолина Александар Иванов, кој веќе е одлично етаблиран на македонската музичка сцена, деновиве доби известување дека е примен на студии на...