Tag : вети

Вести Култура

Пеце Суперхикс: Поради константен, испланиран и стратешки увоз на шунд и кич, ни се случува она што ни се случува (ВИДЕО)

Слободен печат
Ние како држава назадуваме последнава декада а причината е едноставна – има еден магичен круг образование – медиуми – национален сервис. Поради оној константен испланиран...
Вести Свет

Трамп во Калифорнија испратил расипани респиратори: Гувернерот во очај, повлече радикален потег (ВИДЕО)

Слободен печат
Бидејќи во болниците ширум САД недостасуваат критични медицински материјали кои им се потребни за борба против коронавирусот, администрацијата на Трамп испраќала респиратори во државите чии...
Вести Свет

Француско НВО ја осудува „нетранспарентноста” на властите во однос на одржувањето јавен ред

МИА Агенција
Нетранспарентност за опасноста на оружјето, бројот на повредени или правните последици: здружението Акција на христијаните за укинување на тортурата (Акат) во својот извештај го осуди ...
Вести Македонија Слајдер

Методологијата за проширување ги зголемува шансите на Македонија

Љубиша Николовски
Во „Седма сила“ на Слободна ТВ се анализираше новата методолигија на Унијата за проширување која денеска треба да биде презентирана во Брисел. За Борјан Јовановски...
Вести Регион

Грција: 11 години од убиството на Алексис Григоропулос

Слободен печат
Со протести во повеќе грчки градови, денеска во Грција се одбележуваат 11 години од убиството на Алексис Григоропулос, 15-годишното момче кое на 6 декември 2008...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Антикорупциска го прифати повикот на Заев – Ќе го чешла имотот на судиите и обвинителите

Државната антикорпциска комисија пресече со годишниот план за 2020 година, ќе го чешла имотот на судиите, обвинителите и нивните семејства. „Согласно утврдените ризици во споменатата...
Вести Македонија

Воведување на „трајни дозволи за работа” во земјите членки на „Мал-Шенген“

Слободен печат
Претседателот Стево Пендаровски ја продолжи официјалната посета на Србија, со престој во Нови Сад каде учествуваше на 4. Регионален младински форум. Како што јави дописникот...
Вести Македонија

Трибина: Намалување на ризиците од несреќи и катастрофи

Слободен печат
„Национална платформа за намалување на ризици од несреќи и катастрофи на Република Северна Македонија” е тема на трибината што денеска ќе се одржи во Владата...
Вести Македонија

Хан: Северна Македонија може да ги претрка Србија и Црна Гора на патот кон ЕУ!

Еврокомесарот Хан на прашањето која балканска земја прва ќе и се придужи на унијата вели „ Србија и Црна Гора се засега најнапред затоа што...
Вести Свет

Асанж „брутално и незаконски“ уапсен – Неговата мајка бара да биде ослободен

Слободен печат
Кристин Асанж побара нејзиниот син да биде ослободен, осудувајќи го неговото апсење како „брутално и незаконско”. Таа порача дека „ќе се бори со сите сили”...