Tag : Вести економија

Вести Економија

Опаѓа бројот на невработени во Германија и покрај пандемијата

Слободен печат
Бројот на невработени во Германија се намали за 108.000 во септември, и покрај кризата поради коронавирусот, во споредба со претходниот месец. Овој месец 2.846 милиони...
Вести Економија

Битиќи на средба со ССК: Владата е отворена за сите конструктивни предлози од бизнис секторот

Слободен печат
Владата ќе биде отворена за сите конструктивни предлози кои произлегуваат од бизнис секторот, порачал вицепремиерот за економски прашања и координација на економските сектори Фатмир Битиќи...
Вести Економија

Опозицијата го обвини Рама дека го „дави“ народот во долгови

Слободен печат
Потпретседател на третата по големина политичка партија во Албанија, Социјалиситичкото движење за интеграција, Петрит Васили, го обвини рама дека откако е на власт го зголемил...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Ангела Меркел ќе ја спасува и македонската економија

Германската канцеларка Ангела Меркел вчера вечерта најави план за обнова од 130 милијарди евра за периодот 2020-2021 година, чија цел е да ја поттикне економијата,...
Вести Економија Слајдер

Додека милиони луѓе молат за помош, богатите заработија 300 милијарди долари повеќе!

Слободен печат
Иако самиот коронавирус можеби не дискриминира во смисла кој може да се зарази, пандемијата е далеку од големо померување на јазот. Истиот месец кога 22...
Вести Економија Слајдер

Бабовски: Прекината е праксата на злоупотреби со европските пари во аграрот

Слободен печат
Како се создаваат и како се враќаат парите на буџетските потрошувачи и апликанти. Аграрот секаде во Европа е субвенциониран, но ние во еден момент се...
Вести Економија

Сушата ги стави на мака земјоделците и комуналните претпријатија на истокот

МИА
Празните акумулации и ниските водостои на реките во источниот регион ги мачат земјоделците, но и комуналните претпријатија. Минималните врнежи од дожд и снег во овој...
Вести Економија

Зголемени трошоците на животот и цените на мало

Слободен печат
Трошоците на животот и цените на мало во јануари годинава се зголемени за 0,1 отсто во однос на претходниот месец, а во споредба со јануари...
Вести Економија

Анѓушев: Изборите не би требало да имаат влијание врз реалната економија

Слободен печат
Предвремените парламентарни избори што се најавени за 12 април следната година не би требало да имаат некакво влијание врз економијата, смета вицепремиерот за економски прашања...
MacedonianAlbanian