Tag : Вартоломеј

Вести Регион

Мицотакис му изрази поддршка на Вартоломеј за Света Софија

Слободен печат
Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во телефонскиот разговар со Вселенскиот патријарх Вартоломеј  му изрази поддршка за прашањето со Света Софија, јави дописничката на МИА од Атина....
Вести Свет

Вартоломеј: Претворање на Света Софија во џамија ќе насочи милиони христијани против исламот

Слободен печат
Евентуалното претворање на Света Софија во џамија ќе насочи милиони христијани од целиот свет против исламот, порача Вселенскиот патријарх Вартоломеј и истакна дека „како музеј,...
Вести Регион

Вартоломеј: Враќањето на Аја Софија во џамија ќе предизвика раздор

Слободен печат
Враќањето на истанбулската „Аја Софија” во џамија ќе предизвика раздор, изјави денеска вселенскиот патријарх Вартоломеј, во очекување турски суд да донесе одлука за зградата, која...
Вести Регион Слајдер

Вселенскиот патријарх: Ние никогаш нема да ја признаеме таканаречената ЦПЦ

Слободен печат
„Единствената канонска црква во Црна Гора е Митрополијата црногорско-приморска на Српската православна црква и ние никогаш нема да ја признаеме таканаречената Црногорска православна црква“, изјави...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Патријарх Вартоломеј: Го разгледуваме барањето на црквата во Северна Македонија

МИА Агенција
Црквата-мајка го разгледува секој случај во духот на љубовта и единството, секогаш имајќи ги на ум духовната полза и спасението на верните. И во истиот...