8 C
Скопје

Tag : туристички агенции

Вести Македонија Слајдер

Пауновски: Нема претставка за пропаднатите туристички аранжмани поради пандемијата што не е решена

Слободен печат
Директорот на Државниот пазарен инспекторат (ДПИ), Стојко Пауновски апелира до сите граѓани кои не добиле ваучер или не им се вратени парите од туристичките агенции...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Туризам има и во време на корона: Посета на манастири, водопади, јавање со коњи… (ВИДЕО)

Весна Дамчевска
Триесетина туристи пристигнаа во манстирот „Свето Преображение“ во селото Зрзе. Денот беше прекрасен за прошетка, а природата и мансатирскиот спокој носеа убавина и мир во...
Вести Регион

Туристичките агенции во Србија запреа со продажба на аранжмани

Слободен печат
Туристичките агенции во Србија од денеска не продаваат аранжмани бидејќи осигурителните компании одбија да ги осигураат, со образложение дека ризикот е голем, поради пандемијата  на...
Вести Регион

Туристичка кампања за промоција на грчките островите погодени од мигрантските и бегалските бранови

Слободен печат
Зајакнување на сликата на грчките острови погодени од бегалската и мигрантската криза е целта на туристичката кампања на Грчката туристичка организација, а финансиски поддржана од...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Куферите спакувани, се чека на отворање на границите: Македонците и оваа година најмногу сакаат да се ладат во Грција

Михаило Донев
Пред три дена нашата земја ги отвори сите гранични премини во државата, со што македонските државјани и странците ќе можат непречено да се движат без...
Вести Економија

МАТВП бара поддршка од државата и протоколи за работа

Слободен печат
Неодложно изнаоѓање начин за финансиска поддршка посебно на оние што не остваруваат дополнителна дејност, зацврстување на институционалниот дијалог и изготвување протоколи за работа, бара Македонската...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Летниот одмор на стенд-бај: Туристичките аранжмани дел откажани, дел одложени, се чека отворање на границите

Михаило Донев
Се наоѓаме на прагот од почетокот на летната сезона за 2020 година, а поради пандемијата со Ковид-19, ова лето многумина нема да го поминат онака...
Вести Економија Слајдер

Поднесени се 23.861 барање за финансиска поддршка, донирани 9.529.917 денари преку повратот на ДДВ – УЈП нема да објавува листа на должници

Слободен печат
Директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска на денешната прес-конференција зборуваше за двете Уредби, апликацијата 14.500 и повратот на ДДВ. -Тимот на УЈП активно...
Вести Свет

Туристичките агенции во Австрија се соочуваат со затворање

Слободен печат
Иако се приближуваат летните одмори, туристичките агенции во Австрија се соочуваат со затворање. Здружението на австриски туристички агенции (OeРВ) предупредува дека може да дојде до...
Вести Економија Слајдер

Туристичките агенции ќе издаваат ваучери во вредност на сумата уплатена за аранжманот кој бил откажан

Слободен печат
Владата усвои Уредба со законска сила за примената на Законот за туристичката дејност за време на вонредна состојба. Уредба со која туристичките агенции ќе издаваат...