Tag : транзит

Вести Македонија

„Слободен печат“ пред ГП Табановце: Гужви и непочитување на мерките за дистанца (ГАЛЕРИЈА)

Слободен печат
Откако од денеска се отворија сите гранични премини во државата, согласно одлуката на Владата, екипа на „Слободен печат“ се упати на граничниот премин Табановце, каде...
Вести Македонија

ГП „Богородица” пуштен за транзит на странци, ги враќаат од грчка страна

Миа Агенција
Граничниот премин Богородица од денеска официјално е отворен само за транзит  на странци со што е забележано поголемо присуство на возила кои без проблем ја...
Вести Македонија

Странците кои ќе транзитираат низ земјава може да се задржат максимум 5 часа, за македонските државјани неопходен ПЦР тест и изјава

Слободен печат
Странските државјани можат да транзитираат низ Република Северна Македонија, но смеат да се задржат во земјава максумум пет часа. Според усвоениот владин протокол, транзитот на...
Вести Македонија Слајдер

Спасовски: Државата нема да дозволи влез на мигранти, транзитот повеќе не е опција

Слободен печат
Прогласена е кризна состојба и зголемени се силите и на Армијата и на полицијата на јужната граница. Државата нема да дозволи влез на мигранти, бидејќи...
Вести Свет

Потпишан финален договор за транзит на руски гас низ Украина

Слободен печат
Руските и украинските компании потпишаа финален петгодишен договор со кој гарантираат дека транзитот на руски гас за Европа ќе минува низ Украина, соопштија руската државна...
Вести Економија

Постигнат начелен договор меѓу ЕУ, Украина и Русија за транзит на гасот

Слободен печат
Русија и Украина под покровителство на ЕУ синоќа постигнаа договор за принципите за транзит на гасот, најави еврокомесарот Марош Шефчович, олеснувач на преговорите меѓу Киев...
Вести Свет

Украина го одби предлогот за транзит на гас

Слободен печат
Понудата на Русија да го продолжи актуелниот или да склучи нов едногодишен договор за транзит на гас преку Украина е неприфатлива, изјави украинскиот министер за...
Вести Економија

Се отвора вратата за трговијата со дијаманти!

Слободен печат
Денеска во комисијата за европски прашања ќе се расправа за Предлог-закон за контрола на надворешно трговскиот промет со необработени дијаманти. Овој закон е дел од...
Вести Регион

ОДМАЗДА? Словенците ги блокираат хрватските камиони, драма на границите!

Слободен печат
На хрватските превозници од 1 јуни им е забранет премине преку 17 гранични премини. Камионите мораат да одат преку меѓународни гранични премини, пренесува „index.hr“. Станува...