20 C
Скопје

Tag : Тедрос

Вести Свет

Тедрос: Травестија е што некои земји се уште немаат вакцини

Слободен печат
Зголеменото производство и правичната дистрибуција на вакцини остануваат главните пречки за запирање на акутната фаза на пандемијата на коронавирус, истакна шефот на Светската здравствена организација...
Вести Свет

Тедрос: Нееднаквата дистрибуција на вакцините ќе доведе до катастрофален морален неуспех

Слободен печат
Генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус на прес-конференција рече дека е „шокантно” колку малку е направено за да се обезбеди фер дистрибуција на вакцините...
Вести Свет

Тедрос: Олабавувањето не мерките без контрола е „рецепт за катастрофа“

Слободен печат
Генералниот директор на Светската здравствена организација, Тедрос Аданом Гебрејесус, денеска предупреди ограничувањата воведени за борбата против коронавирусот да не се ублажуваат прерано и посочи дека...
Вести Свет

Тедрос: Африка има лабораториски капацитети за тестирање на коронавирусот

Слободен печат
Сите африкански земји имаат развиено лабораториски капацитети за тестирање на коронавирусот, изјави денеска генералниот директор на Светската здравствена организација, Тедрос Аданом Гебрејес и предупреди дека...
Вести Свет

Тедрос: Поради пандемијата прекина вакцинацијата против другите опасни болести

Слободен печат
Директорот на Светската здравствена организација, Тедрос Аданом Гебрејезус, во својот говор на глобалниот самит за вакцинирање во Велика Британија, предупреди дека процесот на вакцинација против...
Вести Свет

Тедрос: СЗО работи нон-стоп на координиција на глобалниот одговор

Слободен печат
Од појавата на Ковид-19, Светската здравствена организација (СЗО) работи нон-стоп на координиција на глобалниот одговор, известувајќи ги 194 земји-членки за неговата еволуција и давајќи технички...
Вести Свет

Тедрос: Укинувањето на рестриктивните мерки не значи крај на епидемијата во ниту една земја

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус ги предупреди земјите што планираат да ги ублажат мерките за борба против пандемијата на новиот коронавирус...