Tag : „Таргет-Тврдина”

Вести Македонија

Сведоци од УБК ќе сведочат на рочиштето за предметот „Тврдина-Таргет”

Слободен печат
Во Кривичниот суд во Скопје, денеска продолжуваа судењето за предметот „Тврдина-Таргет”. Предметот е во фаза на презентирање сведоци. За денеска е предвидено да сведочат сведоци...
Вести Македонија

Тачи и Џафери за УБК биле „швалер” и „деда”

МИА Агенција
Поранешен вработен во УБК, Марјан Јанкуловски, на денешното рочиште за предметот „Таргет-Тврдина” за незаконското следење на комуникациите, кажа дека без наредба и под псевдоними биле...
Вести Македонија

Сведок во „Таргет-Тврдина” откри кој ги слушал незаконски прислушкуваните граѓани

МИА Агенција
Звонко Костовски никогаш не ми даваше налог на ливче или усно, да маркирам некој број. Од Надица Николиќ добивав наредба да им доделам на репродуцерите,...
Вести Македонија

Заев дојде во суд да се соочи со Мијалков

Горан Наумовски
Премиерот Зоран Заев денеска дојде во Кривичниот суд во својство на сведок во процесот „Таргет-Тврдина“ кој се однесува на нелегалното и масовно прислушкување во земјава....
Вести Македонија

Продолжува судењето за „Таргет-Тврдина”

МИА Агенција
Во Кривичниот суд денеска треба да се одржи ново рочиште за предметот „Таргет – Тврдина” на СЈО што го презема во надлежност и натамошно постапување...
Вести Македонија

Мијалков ќе го прашува Верушевски, разузнавачко соочување на судењето „Таргет – Тврдина“

Слободен печат
Поранешните први разузнавачи, Зоран Верушевски како сведок и Сашо Мијалков како обвинет во судскиот процес „Таргет-Тврдина“ напладне треба да се соочат. Кој нелегално прислушувал над...
Вести Македонија

Одбиено барањето на Мијалков, продолжува „Таргет – Тврдина”

МИА агенција
Судечкиот совет го одби барањето на адвокатите на обвинетите за запирање на постапката за предметот „Таргет -Тврдина” како неосновано и денешното рочиште продолжи со сослужување...
Вести Македонија

Адвокатот на Мијалков бара запирање на постапката за „Таргет – Тврдина”

МИА агенција
Запирање на постапката за предметот „Таргет -Тврдина”, со образложение дека се води без барање на овластен обвинител и дека присутниот обвинител Артан Ајро не е...
Хроника

Нови рочишта за „Таргет-Тврдина”, „Тарифа”, „Топлик” и „Триста” на СЈО

МИА агенција
Во Основниот кривичен суд во Скопје за денеска се закажани нови рочишта за предметите „Таргет-Тврдина”, „Тарифа”, „Топлик” и повторената постапка за „Триста” на Специјалното јавно...
Хроника

УБК користела стара опрема за прислушкување

Аудио диск системот “Верин” кој се уништуваше беше натоварен во комбе. Опремата за прислушкување “Најс-тракинг” беше натоварена во камион. Целото возило беше полно. Согласно техничките...