Tag : свр

Вести Ви Препорачуваме Македонија

Филипче: Не бев нападнат, туку граѓанинот бараше помош

Мирослава Бурнс
Обезбедувањето на Министерството за здравство утринава викнало полиција зашто вознемирен граѓанин на скалите од зградата со повишен тон барал да се сретне со министерот за...
Вести Македонија Хроника

Глоба од 2000 евра за Скопјанец за непочитуване на мерката самоизолација

Слободен печат
Jавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднесе предлог за изрекување казна во висина од 2.000 евра против скопјанец за непочитување на задолжителна самоизолација. – Обвинетиот,...
Вести Македонија Хроника

Пресуди за четворица кумановци за непочитување на здравствените препораки

Слободен печат
По влез во државава враќајќи се од високоризична земја потпишал изјава дека ќе остане во задолжителна изолација но не си достојал на зборот. Жител на...
Вести Македонија Слајдер

ДИК: Не сме надлежни да одлучуваме за мислење за началник за СВР-Скопје

Слободен печат
Државната изборна комисија (ДИК) денеска на седница утврди дека решението за назначување на раководна позиција од страна на министерот за внатрешни работи не претставува акт...
Вести Македонија Слајдер

ДИК го примила барањето од Чулев околу одлуката за назначување на Ставревски за началник на СВР-Скопје

Слободен печат
Техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев денеска го доставил барањето за мислење до Државната изборна комисија (ДИК), во врска со одлуката за назначување на...
Вести Македонија

Чулев ќе побара мислење од ДИК за назначување на Ставрески за началник на СВР-Скопје

Слободен печат
Проблематизирањето на изборот на Ристе Ставревски за началник на СВР-Скопје е од политички причини и го изразува стравот на критичарите од професионално вршење на активностите,...
Хроника

Пешак и возач тешко повредени во сообраќајки во Скопје

Слободен печат
Еден пешак и еден возач на патничко моторно возило се здобиле со тешки телесни повреди, а седум лица се здобиле со лесни телесни повреди во...
Вести Македонија

Спасовски во посета на СВР Тетово и ГП Јажинце

Слободен печат
Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска ги посети Граничниот премин Јажинце и Секторот за внатрешни работи Тетово, а оствари и работна средба со градоначалникот...
Вести Македонија

Против струмички полицаец се водат шест дисциплински постапки од вкупно 250

Слободен печат
Првиот човек на Независниот полициски синдикат, Гоце Делчев Тодев обвинува дека високо позиционираните припадници во Секторите за внатрешни работи покренуваат дисциплински постапки против полицајци, поради...
Вести Хроника

Киднапиран па ослободен жител на Џепчиште

Дваесет и осумгодишник од тетовското село Џепчиште во СВР Тетово пријавил дека под закана со оружје насилно бил внесен во возило, а за неколку минути...