Tag : Столтенберг

Вести Свет

Столтенберг: Европската унија не може сама, без НАТО, да ја брани Европа

Слободен печат
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска изјави дека Европска унија не може сама, без НАТО да ја одбрани Европа. Неговата изјава уследи по понудата...
Вести Свет

Столтенберг: Ирак му даде зелено светло на НАТО да остане во земјата

Слободен печат
Ирачката Влада му даде зелено светло на НАТО да остане во земјата, изјави денеска генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенберг. Дозволата е дадена само неколку...
Вести Свет

Столтенберг: НАТО е во Ирак на покана на ирачката влада и ќе останеме во Ирак додека сме добредојдени

МИА Агенција
Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг порача дека присуството на Алијансата во Ирак е на покана на ирачката Влада и дека Алијансата целосно го почитува...
Вести Свет

Столтенберг: Германија е силна и посветена откако е членка на Алијансата

Слободен печат
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, пред почетокот на министерскиот состанок за одбрана во Брисел денеска кусо ги коментираше последните случувања во Германија, подемот на...
Вести Македонија Слајдер

Столтенберг: Северна Македонија ќе биде обврзана да го почитува членот пет на НАТО повелбата

Слободен печат
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, одговарајќи на новинарско прашање за тоа дали неусвојувањето на нов закон за одбрана го става во опасност членот пет...
Вести Свет Слајдер

Столтенберг: Воената вежба на НАТО „Defender Europe 2020″ не е насочена кон Русија

Слободен печат
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска изјави дека големиот трансфер на американски и сојузнички војници во Источна Европа, како дел од воена вежба, не...
Вести Регион

Рама: Авиолинијата Приштина-Белград е многу важен чекор кој треба да го следат и другите

Слободен печат
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, на заедничката прес конференција со албанскиот премиер Еди Рама во Брисел, го поздравил обновувањето на авиолинијата Приштина – Белград....
Вести Свет

Столтенберг: НАТО мора да ги засили обуките во Ирак за да не се повтори борбата против ИД

Слободен печат
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска изјави дека Алијансата мора да ги засили своите воени операции за обука во Ирак за да се обезбеди...
Вести Свет

Столтенберг: Нови дронови ќе овозможат увид на НАТО за што се случува во Русија

Слободен печат
НАТО до 2022 година ќе развива нови стратешки беспилотни летала „глобал хоук”, кои ќе можат да летаат без прекин 30 часа, што ќе овозможи увид...
Вести Регион

Столтенберг: Отворањето на авиолинијата Белград-Приштина е важен чекор за Западен Балкан

Слободен печат
Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска ја поздрави најавата за воспоставување дирктна авионска линија меѓу Белград и Приштина. Авиопревозниците Еуровингс и Луфтханза денеска во...