6 C
Скопје

Tag : сталин

Вести Ви Препорачуваме Свет

На денешен ден почина Сталин, човекот што беше одговорен за смртта на 20 милиони луѓе

Слободен печат
Mинаа 68 години од смртта на Јосиф Висарионович Џугашвили Сталин, поранешен лидер на СССР, кој во исто време беше обожуван, омразен и одговорен за смртта...
Вести Свет

По реакциите експресно затворен „Сталин-Донер“ во Москва

Слободен печат
Киоск за брза храна во Москва беше принуден да се затвори само еден ден откако беше отворен, поради масовното незадоволство дека е брендиран со сталинистичка...
Жена Магазин Магазин слајдер

Љубовната приказна на најголемата руска глумица и Сталин, влакно не ѝ фалело од глава за време на челичната диктатура

Слободен печат
Иако починала во далечната 1975 година, а нејзината кариера била пред повеќе од 80 години, во времето на епохалното прминување од нем во звучен филм,...
Живот Магазин

Тито, Хитлер, Фројд и Сталин: Во иста година живееле во ист град! (ФОТО)

Слободен печат
Човечката историја е неизмерно важна, а кога ја учиме, најчесто се фокусираме на конкретна работа, личност или настан во некое време. Но, интересно е тоа...
Ви Препорачуваме Забава Магазин

Најголемите диктатори, освојувале земји во кои самите биле странци (2 дел)

Слободен печат
Најпознатите диктатори во светот, освојувале власт во земји во кои биле потполни странци Јосиф Сталин Роден е во 1878 година како Јосиф Висарионовиќ Џугашвил. Тогаш...
Ви Препорачуваме Забава Магазин

Најголемите диктатори, освојувале земји во кои самите биле странци

Слободен печат
Најпознатите диктатори во светот, освојувале власт во земји во кои биле потполни странци Наполеон Бонапарта Роден е на Корзика како Наполеоне ди Бонапарте , само...
Вести Свет

УКРАДЕНА ЛИМУЗИНАТА НА СТАЛИН: Руската полиција ја истражува кражбата на автомобилот со вредност од 2,5 милиони евра

Слободен печат
Руската полиција врши истрага околу кражбата на редок автомобил ЗИС, за кој се тврди дека му припаѓал на некогашниот советски лидер Јосиф Сталин, соопшти московската...
Вести Свет

Почина славната шпионка која работеше на откривање германски шпиони

Слободен печат
Почина славната руска шпионка Гоар Вартањан (94), која во петок ќе биде погребана на московските гробишта Тројекурово, крај својот сопруг, исто така, познат таен агент,...
Вести Свет

Борис Џонсон го спореди својот ривал Корбин со Сталин

Слободен печат
Британскиот премиер Борис Џонсон, пред денешното официјално започнување на кампањата на владејачката Конзервативна партија за изборите на 12 декември, го спореди својот главен политички ривал...