• Србија Косово

Брнабиќ: Косово нема што да бара во УНЕСКО

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, во Париз посочи дека клучна тема и политика на Србија е деполитизацијата на УНЕСКО, што, како што наведе, значи дека Косово нема што да бара во таа организација, пренесува Н1.рс. „Кога велиме деполитизација, стоиме на фактот дека таканаречената држава Косово нема што да бара во УНЕСКО. „УНЕСКО не е место …

Брнабиќ: Косово нема што да бара во УНЕСКО Read More »